איקון תפריט
איקון פייסבוק

מפלגת כולנו – תוכנית נטו משפחה ועוד פעולות לטובת הכלל

יוקר המחיה במדינת ישראל מכביד על כולנו, ואף גרם למאות אלפי ישראלים לצאת לרחובות במשך קיץ שלם ולדרוש צדק חברתי. בהתאם, כאשר משה כחלון הקים את מפלגת כולנו הוא חרט על דגלו של הגוף הפוליטי החדש את המאבק ביוקר המחיה, וזאת על-מנת לאפשר לכולנו לחיות בכבוד ובפרט לוודא כי מעמד העובדים מצליח להתפרנס היטב ולזכות ברמת החיים המגיעה לו. על מנת שיוכל לממש את התחייבויותיו לציבור הרחב, דרש כחלון – וקיבל – את תפקיד שר האוצר, ומיד עם כניסתו לתפקיד, במאי 2015, החל לפעול באפיקים שונים על-מנת להקל על יוקר המחיה. בפרט התמקד יו"ר כולנו במציאת פתרונות יעילים למשבר הדיור (בין השאר באמצעות פרויקט "מחיר למשתכן") ובהקלות משמעותיות לזוגות צעירים שעובדים קשה ורוצים לראות ברכה בעמלם.

אחד הצעדים המשמעותיים באפיק זה הוא "נטו משפחה", תוכנית שהושקה באפריל 2017, ומשפרת את מצבם של השכבות החלשות ושל מעמד הביניים.

מה כוללת תוכנית נטו למשפחה?

נטו משפחה היא תוכנית שכוללת שורת צעדים שמתמקדים במשפחות שנמצאות במעגל העוני ובמשפחות ממעמד הביניים, וזאת במטרה להעביר את המשפחות העניות אל מעמד הביניים ולהגדיל את ההכנסה הפנויה של משפחות עובדות במעמד הביניים כדי שחייהן יהיו טובים יותר.

בין הצעדים: תוספת של נקודות זיכוי גם לנשים וגם לגברים בעבור ילדים קטנים; הפחתת מכסים על שורת מוצרים שרלוונטיים בעיקר למשפחות בעלות ילדים אבל לא רק (ובפרט הנעלה וביגוד, וגם מכשירים סלולריים); הרחבת מענק עבודה ("מס הכנסה שלילי"); וסבסוד עמוק יותר של צהרונים, כך שההורים יוכלו לחוש הקלה בהוצאות. עלות כלל הצעדים נאמדת בכ-4 מיליארד ש"ח בשנה.

תוספת נקודות הזיכוי להורים – אחד הצעדים הבולטים במסגרת נטו משפחה – נכנסה לתוקף כבר ביוני 2017. השינוי משמעותי: עבור ילדים עד גיל שנה ייהנו האימהות מ-1.5 נקודות (במקום חצי נקודה עד לכניסת התוכנית לתוקף) ועבור בני השנה עד 5 תינתנה 2.5 נקודות (במקום 2 נקודות). אצל הגברים נקודות הזיכוי החדשות הן 1.5 נקודות בשנה הראשונה, ו-2.5 נקודות לילדים שהיו עד בני 5 בשנת המס הרלוונטית (כדאי לציין שלפני נטו משפחה אבות לא היו זכאים לנקודות זיכוי עבור ילדים שהגיעו לגיל 4). עפ"י ההערכות, נשים עובדות וגברים עובדים ייהנו מתוספת לנטו של כ-1800-2400 ש"ח מדי שנה, ובסך הכל כמה אלפי שקלים בשנה, בהחלט סכום משמעותי.

גם סבסוד הצהרונים מהווה בפועל תוספת לנטו, שכן אם ההורים לא משלמים על הצהרון, ההכנסה הפנויה שלהם כמובן גדלה. גובה הסבסוד נקבע בהתאם לאשכול הסוציו-אקונומי שאליו משתייך הישוב בו גרה המשפחה: באשכולות 1-3 (החלשים ביותר) עוד לפני התוכנית זכו המשפחות לסבסוד של כמעט 100% מהתשלום לצהרונים, והמצב לא ישתנה. באשכול 4 הסבסוד הוא בגובה 350 ש"ח לחודש שמסתכמים ב-3,500 ש"ח לשנה לכל ילד (בגילאי 3-8), באשכול 5 הסבסוד הוא בסך 300 ש"ח בחודש (גם כן לכל ילד בגילאי 3-8), באשכול 6 הסבסוד הוא לצהרונים של ילדי כיתות א' ו-ב' (בגובה 300 ש"ח לחודש), באשכול 7 יזכו ההורים לסבסוד בגובה 200 ש"ח עבור הצהרונים של ילדי כיתות א' ו-ב', וגם באשכולות החזקים ביותר (8-10) הסבסוד מיועד לילדי כיתות א' ו-ב' ושיעורו הוא 150 ש"ח בחודש.

צעדים נוספים לטובת כולנו

לא רק שר האוצר משה כחלון פועל לטובת כולנו, אלא גם שאר חברי מפלגת כולנו. בין הצעדים אותם ניתן לציין: חוק משמעותי לשיפור מצבם של שוכרי דירות שיזם חבר הכנסת רועי פולקמן, תיקונים חשובים לחוק הגנת הצרכן שאותם יזמה בין השאר חברת הכנסת טלי פלוסקוב, הצעת חוק שמאפשרת לבעלי בתים פרטיים לפצל אותם בקלות (יוזמה של חבר הכנסת אלי כהן) ועוד.

עוד חוק לטובת הציבור הרחב אושר במרץ 2017 – חופשת הלידה הוארכה בשבוע, מ-14 שבועות ל-15 שבועות, וזאת בהתאם להצעתה של חברת הכנסת רחל עזריה, שמכהנת כיושבת ראש ועדת הרפורמות בכנסת. הרפורמה לגבי חופשת הלידה כוללת שינויים נוספים: כך למשל עד לחוק של חברת הכנסת עזריה גברים שרצו לצאת לחופשת לידה נדרשו לקחת לפחות 3 שבועות חופשה, ואילו כעת המינימום הוא שבוע אחד, וזאת על-מנת לעודד אבות לנצל גם כן את האפשרות לצאת לחופשה בדרך להורות שוויונית יותר באופן כללי.

ביולי 2016 נכנס לתוקף חוק אחר שהובילה ח"כ עזריה, וגם הוא נוגע לחופשות. ליתר דיוק מדובר בחוק המגדיל את מספר ימי החופשה השנתיים המינימלי מ-10 ל-12. כדאי לציין שמאז שנחקק חוק החופשה השנתית, ב-1951, הוא לא עודכן, ועל כן נוצר פער משמעותי בין מספר ימי החופשה השנתיים של העובדים בישראל לבין מספר ימי החופשה של העובדים במדינות מפותחות אחרות – פער שמתחיל להיסגר הודות לחברת הכנסת עזריה.

איקון פייסבוק איקון טוויטר איקון גוגל פלוס לשתף: