איקון תפריט
איקון פייסבוק

ההישגים של משה כחלון כשר האוצר

ב-14.5.2015 נכנס משה כחלון לתפקיד שר האוצר, וזאת לאחר שבבחירות שנערכו חודשיים קודם לכן הוביל את מפלגת כולנו, שאותה הקים שנה קודם לכן לאחר שעזב את הליכוד על רקע חילוקי דעות אידיאולוגיים מהותיים בתחום הכלכלי-חברתי, להצלחה מרשימה ול-10 מנדטים. עבור כחלון זו הייתה הבחירה הטבעית שכן הדגל העיקרי שאותו הניף לקראת הבחירות הוא הדגל החברתי-כלכלי ובפרט התחייב מי שבמסגרת אחד מתפקידיו הקודמים, שר התקשורת, הוביל רפורמה משמעותית בתחום הסלולר, להיאבק ביוקר המחיה שמאיים על כולנו.

מחיר למשתכן

ההישג הבולט ביותר של משה כחלון כשר אוצר הוא הרחבתה המשמעותית של תוכנית מחיר למשתכן. כחלון לקח על עצמו משימה שיש שיגדירו כבלתי אפשרית – בלימת העליות הדרמטיות במחירי הדיור ושינוי מגמה בשוק הנדל"ן כך שכל שכבות האוכלוסייה יוכלו להגיע לבית משלהן. במסגרת מחיר למשתכן הוצעו כבר עשרות אלפי דירות במחיר נמוך ממחיר השוק ובתנאי מימון משופרים (כולל משכנתא בשיעור גבוה ומענקים ייחודיים לדירות בישובי הפריפריה), ובהתאם עשרות אלפי משקי בית שלא הייתה בבעלותם דירה זכו להזדמנות לרכוש אחת, וגם מימשו את ההזדמנות. הפרויקט קורם עור וגידים בכל רחבי הארץ, הן בישובים קטנים והן בערים הגדולות ביותר בארץ כמו חולון, חיפה, פתח תקווה, ראשון לציון וירושלים, ובניגוד לתחזיות של רואי השחורות רמת הדירות בו משביעת רצון.

נטו משפחה

תוכנית חשובה נוספת שהגה ומימש משה כחלון כשר האוצר היא נטו משפחה – תוכנית שכוללת סבסוד צהרונים כך שלהורים תישאר הכנסה פנויה גדולה יותר, הגדלת נקודות הזיכוי של האמהות ושל האבות, גם כן במטרה להגדיל את ההכנסה הפנויה, והרחבת מענק העבודה במטרה למשוך אל שוק התעסוקה גם את מי שעד עתה לא נכנסו אליו בגלל שצפויה להם רמת שכר נמוכה יחסית (התוספת לנטו כתוצאה ממענק העבודה, שמוכר גם כ"מס הכנסה שלילי", הופכת את העבודה לכדאית במיוחד).

נטו הוזלות

עוד תוכנית שכחלון מתגאה בה, ובצדק כמובן, היא נטו הוזלות – הפחתת מסי קנייה ומכסים על מגוון רחב של מוצרים, ממכשירי חשמל נחוצים, דרך צעצועים, בגדים, תמרוקים וכלה בגופי תאורה. בזכות הפחתת המיסים והמכסים יכולים כולנו לרכוש את אותם מוצרים במחירים נוחים יותר וכך לשפר את רמת החיים.

יציבות פיננסית

במקביל לשיפור רמת החיים של כולנו, פעל משה כחלון על-מנת להבטיח מקסימום יציבות פיננסית למשק הישראלי. חשוב לזכור שליציבות כלכלית משמעותית עצומה מבחינת דירוג האשראי של ישראל ועוד תרומה חשובה של היציבות לכלכלה הישראלית היא שבדרך זו מגיעות לארץ עוד ועוד חברות בינלאומיות גדולות (שבאופן טבעי זקוקות לאקלים כלכלי נוח ולרמת אי ודאות מינימלית). גם החברות הישראליות יכולות לתכנן את מהלכיהן לטווח הארוך, ובהתאם משתפרים ביצועיהן והמשק ממצה את הפוטנציאל שלו.

הרפורמה החיונית במערכת הבנקאית

יעד חשוב נוסף שהציב לעצמו שר האוצר משה כחלון הוא רפורמה במערכת הבנקאית, שאין חולק כי היא ריכוזית יתר על המידה. אמנם מדובר בגופים רבי עוצמה אבל כדאי לזכור שכשר תקשורת חולל כחלון כאמור את אחת הרפורמות המשמעותיות במשק בעשורים האחרונים – הרפורמה בסלולר. גם אז היו מי שהביעו ספק לגבי יכולתו של כחלון לפעול כנגד האינטרסים של חברות ענק בשליטת טייקונים בולטים (למשל נוחי דנקנר, שהיה בעליה של סלקום), אבל המציאות הוכיחה שכל שינוי הוא אפשרי וכיום כולנו משלמים מחיר נמוך עבור שירותי הסלולר, כך שגם רפורמה במערכת הבנקאית, כזו שתוזיל את עלות השירותים הפיננסיים עבור כולנו, היא רק עניין של זמן.

איקון פייסבוק איקון טוויטר איקון גוגל פלוס לשתף: