איקון תפריט
איקון פייסבוק

היושרה הבלתי מתפשרת של משה כחלון

אחת המגמות היותר מדאיגות בישראל היא הירידה המתמשכת ברמת האמון של הציבור במערכת הפוליטית. אובדן האמון מסוכן מאוד ללכידות של החברה הישראלית וליציבות השלטונית, ומדינה שלה אויבים רבים מבחוץ ואתגרים רבים מבית לא יכולה להרשות לעצמה מצב שבו הציבור אינו מאמין למנהיגיו. בהתאם ישנה חשיבות רבה להתנהלות ישרה ועל בסיס יושרה מלאה של כל פוליטיקאי ופוליטיקאי, כך שישתקם האמון של כולנו בקברניטי המדינה – ומי שמספק דוגמה מצוינת ומציב רף אישי גבוה כנדרש הוא שר האוצר משה כחלון.

למען כולנו ונגד רווחים מופרזים לטייקונים

כבר כשר תקשורת בעשור הקודם הוביל כחלון את אחת הרפורמות המשמעותיות ביותר במשק הישראלית – רפורמת הסלולר, שבעקבותיה נפתח השוק החשוב לתחרות אמיתית וכולנו נהנים מכך ומשלמים מחיר ריאלי בגין שירותי הסלולר ולא מאות שקלים לחודש. כיום הדבר אולי נראה מובן מאליו, אבל כששר התקשורת הכריז על התוכנית שלו לפתיחת שוק הסלולר לתחרות, בין השאר באמצעות אפשור ניוד חופשי בין חברה לחברה (עד אז מי שרצה לעזוב חברה אחת ולעבור לאחרת שמציעה תנאים טובים יותר נדרש היה לוותר על מספר הסלולרי, כך שבאופן טבעי היה זה חסם דרמטי למעבר ולתחרות אמיתית), היו כאלה שהעריכו כי אין לו שום סיכוי לעשות זאת. כדאי לזכור שבאותם ימים חברות הסלולר היו שייכות לאנשי עסקים מהחזקים והבולטים במשק הישראלי, למשל נוחי דנקנר, ועל-מנת להיאבק בהם נדרשו חוסן רב ובעיקר יושרה מלאה ומחויבות לציבור הרחב.

עמדה נחרצת לגבי הישארות בתפקיד ראש הממשלה לאחר הגשת כתב אישום

במצב דברים אופטימלי שר האוצר משה כחלון היה עוסק אך ורק בענייני משרדו, משרד שבאופן טבעי העבודה בו מרובה ועל הפרק עומדות שלל סוגיות משמעותיות, אולם כפוליטיקאי הוא נדרש להביע דעה גם בנושאים שאינם קשורים למשק הישראלי. בפרט כך הדבר לנוכח החקירות המתקיימות לגבי התנהלותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו וההמלצות של המשטרה להגיש נגדו כתבי אישום במספר פרשיות. שר האוצר כחלון הביע עמדה נחרצת ובלתי מתפשרת לפיה אדם אינו יכול לכהן כראש ממשלה מרגע שמוגש נגדו כתב אישום. עמדה זו נשענת על יושרה מלאה ועל התפישה לפיה מן הראוי שראש ממשלה שמואשם בעבירות מהותיות יעזוב את התפקיד, גם אם הוא אדם מוכשר ורב הישגים, וזאת על-מנת למנוע מצב מסוכן שבו הציבור מאבד לחלוטין את האמון במערכות השלטון.

הצהרות ברורות גם בתחום המדיני

היושרה הבלתי מתפשרת של משה כחלון באה לידי ביטוי גם בתחומים נוספים ובהם למשל התחום המדיני. בעידן שבו פוליטיקאים רבים נמנעים מלהביע דעות ברורות ועקביות, ועסוקים בעיקר בניסיון לרצות את דעת הקהל, או את מה שנתפש בעיניהם כדעת הקהל, ומזגזגים לכל הכיוונים, מקפיד שר האוצר על אמירת האמת ועל היצמדות לדרכו המדינית. כך למשל כשמתוקף סמכותו כשר אוצר חתם משה כחלון על הצו המאפשר את העברת השגרירות האמריקאית לירושלים, מהלך מבורך שישדרג את מעמדה של עיר הבירה של ישראל בעולם ויחזק אותה גם בהיבט הכלכלי, הוא הצהיר באופן חד ומובהק כי ירושלים תהיה בירת ישראל לנצח.

הרפורמה החיונית במערכת הבנקאות

במסגרת המאבק בלתי מתפשר בריכוזיות היתר במשק הישראלי ונטרול מוקדי הכוח המופרז, פועל משה כחלון באופן נחרץ גם להובלת רפורמה חיונית במערכת הבנקאות והגברת התחרות בשוק זה, כך שכולנו נוכל לשלם סכומים ריאליים בגין השירותים הפיננסיים הדרושים לנו. באופן טבעי מדובר במאבק לא פשוט שכן בעלי הבנקים הם טייקונים רבי עוצמה, אולם ניסיון העבר הוכיח כי הרפורמה, גם אם תתעכב במידה מסוימת, תצא בסופו של דבר לפועל.

איקון פייסבוק איקון טוויטר איקון גוגל פלוס לשתף: