איקון תפריט
איקון פייסבוק

החידושים של מחיר למשתכן

אחד הביטויים היותר רווחים באינספור שיחות בשנתיים האחרונות הוא מחיר למשתכן – כדאי לדעת כי קונספט זה של מכירת קרקעות מדינה במטרה להוזיל את מחירי הדירות לציבור הרחב ובפרט לזכאים נהוג בישראל כבר מאז סוף המאה הקודמת, אבל מאז כניסתו של משה כחלון לתפקיד שר האוצר הורחב מאוד היקף התוכנית וכמו כן נערכו מספר שינויים משמעותיים לגביה.

התוכנית עד 2015

בעשור האחרון של המאה הקודמת תכננה ממשלת ישראל להקצות 10% מהדירות בפרויקטים הגדולים לאוכלוסיית הזכאים, כך שיוכלו ליהנות מבית משלהם במחיר שווה לכל נפש. ב-2001 הוצב היעד של 15,000 דירות במסגרת מחיר למשתכן, אבל בפועל בין השנים 2000 ל-2007 נמכרו בשיטה זו רק כ-3,500 דירות, למעלה ממחציתן בישוב אחד – בית"ר עילית (ישוב חרדי שהפך לעיר בשנת 2001). בשנים 2008 עד 2012 נמשך הקצב האיטי של מיצוי אופציה זו – ובסך הכל שווקו לציבור רק כ-4,000 דירות, קצב של 800 דירות בשנה. בסוף 2013 אף החליט משרד השיכון לעצור את התוכנית.

ב-2015, עם כניסתו של משה כחלון למשרד האוצר ומינויו של יואב גלנט לתפקיד שר השיכון, ומתוך הבנה שנדרשים פתרונות רחבי היקף כדי לפתור את המשבר המשמעותי בשוק הנדל"ן ולעצור את עליות המחירים הדרמטיות שנמשכו עשור שלם, הוחלט להרחיב את התוכנית וכן לשנות אותה.

הקריטריונים לזכאות

שינוי משמעותי אחד לגבי תוכנית מחיר למשתכן הוא הקריטריונים לזכאות. אם בתחילת המאה ה-21 הקריטריונים המשפיעים ביותר על הסיכוי לקבל דירה במחיר מוזל היו הוותק בנישואין ומספר הילדים – קריטריונים שבאופן טבעי העניקו קדימות של ממש לאוכלוסייה החרדית ועל כן זכו לביקורת ציבורית ומקצועית נרחבת – ולאחר מכן נקבעו קריטריונים שמתעדפים את מי שהשלימו שירות צבאי וממצים את כושר ההשתכרות שלהם, הרי שמאז 2015 הקריטריון העיקרי הוא היעדר בעלות על דירה או על נכס אחר – כך שכל מי שעדיין לא הצליח להגיע לדירה משלו יוכל לעשות זאת. תנאי נוסף הוא שרווקים יכולים להשתתף בהגרלות לפרויקטים השונים במסגרת התוכנית אם עברו את גיל 35, הורים יחידניים וזוגות נשואים (או שעומדים להתחתן תוך 3 חודשים) בכל גיל ונכים מגיל 21.

מפרט איכותי לדירות

אחד החששות המשמעותיים במסגרת הפעלת התוכנית הוא שהקבלנים, שמתחייבים לשווק לציבור דירות במחיר נמוך יחסית למחיר השוק יבנו דירות בסטנדרטים נמוכים גם כן, כדי להגדיל את הרווחים שלהם. במסגרת השינויים הוחלט לחזק את מנגנוני הפיקוח על הבנייה כך שלא ייווצרו סלאמס מוזנחים וכדי שהדירות הנבנות יהוו אכן נכס איכותי.

הטבות ל"בני המקום"

מי שמבקש לרכוש דירה במקום שבו הוא מתגורר (במשך לפחות 3 שנים, לפי נתוני רשות האוכלוסין, או לאורך 4 שנים מתוך העשר האחרונות גם אם לא ברצף) זכאי בחלק מהפרויקטים לקדימות על פני שאר המבקשים להשתתף בהגרלה.

מענקים של עשרות אלפי שקלים לישובים בעדיפות

סעיף משמעותי נוסף במסגרת אפשרויות המימוש של מחיר למשתכן הוא מענק של 40,000-60,000 ש"ח לרכישת דירה בעשרות ישובים ברחבי הארץ שמוגדרים כישובים בעדיפות ובהם אילת, אשקלון, נצרת, מגדל העמק, חצור הגלילית, דימונה ועוד.

מענק זה מהווה גם חלק מההון העצמי הנדרש לקבלת משכנתא ומימוש הזכייה ומקל על הזוכים להגיע לדירה משלהם.

הון עצמי דרוש

קבלת משכנתא למי שאין לו דירה משלו אפשרית בתנאי שהוא מציג הון עצמי בשיעור של לפחות 25% מערך הנכס. עבור זוכי מחיר למשתכן, החישוב נעשה ביחס למחיר השוק ולא מחיר הרכישה – כך שבפועל נדרש הון עצמי נמוך יחסית של 10-15% – עוד סיוע משמעותי למי שאין לו דירה משלו להגיע לאחת כזו.

איקון פייסבוק איקון טוויטר איקון גוגל פלוס לשתף: