איקון תפריט
איקון פייסבוק

מחיר למשתכן במהלך 2018

אחד הצעדים המשמעותיים ביותר של ממשלת ישראל ה-34 שהוקמה לאחר בחירות 2015, ואולי אפילו המשמעותי ביותר, הוא הרחבתה של תוכנית מחיר למשתכן – מהלך ביוזמתו של האוצר משה כחלון ששם לעצמו למטרה לעצור את עליית מחירי הדיור ואף לשנות את המגמה כך שכל שכבות האוכלוסייה יוכלו לזכות בהזדמנות אמיתית להגיע לבית משלהם.

העקרונות הבסיסיים של התוכנית

מחיר למשתכן כוללת סדרת מכרזים רחבי היקף, בכל חלקי הארץ, שבהם היזמים מתחייבים על הצעת דירות במחיר אטרקטיבי במיוחד – כך שהמחיר למשתכנים הופך לשיקול המרכזי בבחירת היזם במקום התשלום שלו על הקרקע. את הדירות שמוצעות במחיר מופחת רשאים לרכוש חסרי דירה, כלומר מי שבבעלותם לא הייתה דירה במשך לפחות 6 שנים (וגם לא זכויות במגרשים), והם נשואים, ידועים בציבור, רווקים בגילאי 35 ומעלה, הורים יחידנים ונכים מגיל 21 ומעלה.

הטבה יקרת ערך נוספת היא שיעור גבוה במיוחד של משכנתא כדי להקל על הזוכים בהגרלות לממש את זכייתם. בישובי הפריפריה מקבלים הזוכים בנוסף גם מענק של כמה עשרות אלפי שקלים. עוד כדאי לדעת כי רוכשי דירות בתוכנית מחיר למשתכן מנועים מלמכור אותן במשך 5 שנים אבל רשאים להשכירן. בשנתיים הראשונות לכהונתו של משה כחלון כשר האוצר הוצעו לציבור קרוב ל-100,000 דירות במסגרת זו, וגם ב-2018 ממשיכה התוכנית להתקדם, להתרחב ולהשפיע לטובה על שוק הנדל"ן.

איך מתקדם מימוש התוכנית ב-2018?

במרץ 2018 הושקה ההגרלה הגדולה הרביעית של תוכנית מחיר למשתכן. במסגרת הגרלה זו מוצעות לציבור כ-6,600 דירות וכבר לאחר כשבוע עמד היקף הביקוש על כ-15,700 משפחות ויחידים. עם סגירת ההגרלה עמד מספר משקי הבית שמשתתפים בה על כ-21,000 כך שהסיכוי לזכות בהגרלה, בממוצע, הוא 1 ל-3, כשישנם גם ישובים שבהם כל מי שנרשם, או כמעט כל מי שנרשם, יוכל להגיע לדירה משלו במחיר אטרקטיבי.

בראשון לציון מתמודדים כ-5,000 משקי בית על קצת יותר מ-100 דירות, בשוהם, שם מוצעות קרוב ל-600 דירות במחיר אטרקטיבי, נרשמו להגרלה כ-3,500 משקי בית ועוד ישוב שבו נרשם ביקוש ער במיוחד הוא רחובות שבאופן כללי נמצאת בתנופת התפתחות ושזו הפעם הראשונה שבה מוצעות בעיר זו דירות בתוכנית. בסך הכל הוצעו למכירה בתנאים הנוחים של מחיר למשתכן דירות בלא פחות מ-27 ישובים לאורכה ולרוחבה של ישראל: נהריה, חדרה, קרית גת, נתיבות, מבשרת ציון, אופקים, מעלה אדומים, קרית שמונה, אלעד, חצור הגלילית, בית שמש, קרית ים, עפולה, מגדל העמק, חולון, פתח תקווה, גני תקווה, בית"ר עלית, חריש, וגם חיפה וירושלים וכאמור שוהם, ראשון לציון ורחובות. כדאי לציין כי כ-10% מהדירות שמשווקות בהגרלה הגדולה לא תוכננו מראש להימכר דרכה, אולם משרד האוצר פנה ליזמים שממילא בנו פרויקטים בישובים גדולים כמו ירושלים, פתח תקווה, חולון וחיפה, וגם ישובים קטנים יותר דוגמת קרית ביאליק ומגדל העמק, והציע להם להצטרף לתוכנית.

הגרלות ההמשך של התוכנית

לאחר פרסום הזוכים בהגרלה הרביעית הגדולה ב-26.3.2018, הודיע משרד השיכון בראשותו של יואב גלנט על 49 הגרלות המשך – בפרויקטים שבהם עדיין נותרו דירות ששווקו במסגרת הגרלה זו וכן במסגרת הגרלות קודמות. ההשתתפות בהגרלות ההמשך אפשרית הן לזכאים והן למשפרי הדיור, והישובים שבהם מוצעות דירות הם קרית ביאליק, קרית ים, קרית מוצקין, קרית גת, כפר מנדא, חריש, טירת הכרמל, נהריה, מעלות תרשיחא, עכו, נחף, ראש העין, דימונה, נתיבות, באר שבע, כרמיאל, ירושלים, שלומי ורמלה.

איקון פייסבוק איקון טוויטר איקון גוגל פלוס לשתף: