איקון תפריט
איקון פייסבוק

נטו משפחה – התוכנית שמחוללת מהפכה

השינוי המרכזי בין ממשלת ישראל ה-33, שהוקמה לאחר הבחירות בשנת 2015, לבין הממשלה שקדמה לה, הוא מפלגת "כולנו". המפלגה, ע"י משה כחלון לאחר שפרש מהליכוד על רקע חילוקי דעות אידאולוגיים בתחום הכלכלי-חברתי, זכתה ב-10 מנדטים וזאת למרות שהוקמה פחות משנה קודם לכן והפכה לשותפה הבכירה בקואליציה החדשה שגיבש בנימין נתניהו. הצלחתה של המפלגה יוחסה לעובדה שבחרה להתמקד בפן החברתי-כלכלי והבטיחה שינוי משמעותי לטובה בחיים של כלל אוכלוסיית ישראל, ואכן מיד לאחר השבעת הממשלה והחדשה והכנסת העשרים החלו חברי המפלגה לעבוד למען כולנו. ב-2017 הכריז כחלון, שממלא בממשלה ה-33 את התפקיד האחראי במיוחד של שר האוצר, על צעד גדול בדרך למימוש ההבטחות לציבור: "נטו משפחה", תוכנית שמחוללת מהפכה אמיתית בשכר הפנוי של רבים מאזרחי ואזרחיות ישראל.

המרכיבים השונים של תוכנית נטו משפחה וכיצד הם רלוונטיים לגביכם

שלושת המרכיבים העיקריים של נטו משפחה, תוכנית שעליה עבדו במשרד האוצר במשך קרוב לשנתיים כך שהיא תאפשר מקסימום שינוי למקסימום בני אדם, הם סבסוד צהרונים כך שאמהות לילדים קטנים יוכלו לקחת חלק במעגל העבודה, הגדלת מענק העבודה המוכר גם כ"מס הכנסה שלילי" ותוספת משמעותית של נקודות זיכוי עבור ילדים שגילם עד 6 שנים, כך שהנטו של ההורים, שכבת אוכלוסייה רחבה במיוחד, יגדל. בנוסף לצעדים הנ"ל הופחתו מכסים על שורה ארוכה של מוצרים, צעד שהורחב במסגרת תוכנית "נטו הוזלות".

מטרותיה של תוכנית "נטו משפחה" הן לעודד תעסוקה, ליצור שוויון הזדמנויות אמיתי בתחום זה, להעביר משפחות שנמצאות מתחת לקו העוני אל מעמד הביניים ולשפר את איכות חייה של שכבת אוכלוסייה זו שמהווה את הבסיס של החברה בארץ.

מענק עבודה גבוה יותר

נדבך מרכזי אחד בתוכנית הוא כאמור הגדלת מענק העבודה, כלומר אותה תוספת להכנסה שמועברת ישירות לחשבון הבנק של העובד/ת וזאת במטרה לתמרץ השתתפות במעגל העבודה (צעד הכרחי ליציאה ממעגל העוני). בעקבות השינוי המבורך עומד מענק עבודה, שהוא למעשה מס הכנסה שלילי, על 495 ש"ח לחודש עבור גברים ונשים עם ילד או שניים, וכ-720 ש"ח בחודש להורים שיש להם 3 ילדים או יותר. במשפחות שבהן שני בני הזוג יוצאים לעבוד תינתן עוד תוספת של 30%, כך שהמענק עשוי להגיע גם ל-936 ש"ח בחודש לכל הורה. בסך הכל מסתכמת התוספת לנטו למי שעומדים בקריטריונים באלפי שקלים לשנה.

סבסוד צהרונים

סבסוד צהרונים מהווה אף הוא דרך יעילה להגדלת ההכנסה הפנויה של ההורים. על-פי תוכנית נטו משפחה גובה הסבסוד משתנה בהתאם לאשכול הסוציו-אקונומי, כשהשכבות המוחלשות נהנות מהטבה משמעותית יותר. ב-3 האשכולות החלשים נשאר המצב הקיים לפיו המדינה מסבסדת את מלוא עלות הצהרונים, באשכול ה-4 יזכו ההורים לבני ובנות 3 עד 8 בסבסוד בגובה 3,500 ש"ח לשנה, באשכול ה-5 גובה ההטבה הוא 3,000 ש"ח לשנה והוא גם כן רלוונטי להורים לילדים בגילאי 3-8. בחמשת האשכולות העליונים מסובסדים הצהרונים של תלמידי כיתות א' ו-ב', כשגובה הסבסוד הוא 3,000 ש"ח בשנה באשכול 6, 2,000 ש"ח בשנה באשכול 7, ו-1,500 ש"ח בשנה באשכולות 8-10.

הוספת נקודות זיכוי להורים

דרך נוספת להעלאת ההכנסה הפנויה ושיפור רמת החיים שנבחרה ע"י שר האוצר משה כחלון ואנשי משרדו היא תוספת נקודות זיכוי במס להורים. הורים לילדים בני שנה ומטה מקבלים החל מינואר 2017 (התוכנית נכנסה לתוקף רטרואקטיבית) 1.5 נקודות זיכוי (במקום חצי נקודה לאמהות ונקודה אחת לאבות), ואילו הורים לבני ובנות שנה עד שש מקבלים 2.5 נקודות זיכוי (עד לכניסת התוכנית לתוקף נשים קיבלו 2 נקודות זיכוי בלבד, וגברים קיבלו נקודה או שתיים, ורק עבור ילדים עד גיל 4).

ההערכות של אנשי המקצוע הן שהתוספת להכנסת המשפחה בזכות העלאת מספר נקודות הזיכוי במס תסתכם בכ-2,000-2,500 ש"ח בשנה.

איקון פייסבוק איקון טוויטר איקון גוגל פלוס לשתף: