איקון תפריט
איקון פייסבוק

החשיבות של הטבות המס במסגרת נטו משפחה

אחד המרכיבים המרכזיים בתוכנית נטו משפחה שיזם שר האוצר משה כחלון ושנכנסה לתוקף ב-2017 הוא תוספת נקודות מס להורים לילדים צעירים. התוספת מגדילה את ההכנסה הפנויה של משפחות עם ילדים קטנים (שבאופן טבעי מחייבים הוצאות גדולות יחסית) ובכך משפרת את מצבן הכלכלי ומאפשרת להן להגיע לרמת חיים נאותה. בנוסף מדרבנת התוכנית החשובה את היציאה לעבודה של שכבות רחבות באוכלוסייה, כך שגם המשק הישראלי בכללותו נתרם ממנה.

הפיכת ההטבות לקבועות

תוספת נקודות הזיכוי במס הכנסה הועברה כהוראת שעה ל-2017 ול-2018. לנוכח היתרונות המשמעותיים של ההטבה, הוחלט במסגרת הדיונים לקראת חוק ההסדרים שמתלווה לתקציב 2019 להפוך את השינוי לקבוע – כך שההורים ימשיכו ליהנות מתוספת לנטו ומאפשרויות רבות יותר.

כמו כן החליטה ועדת הכספים של הכנסת להשאיר בתוקף את התקנה לפיה נשים יולדות רשאיות לבחור מתי הן מממשות את אחת מנקודות הזיכוי שלהן. מאחר שנשים רבות עובדות בהיקף מוגבל במשך החודשים הראשונים לאחר הלידה, כדאי להן לדחות את מימוש נקודת הזיכוי לשנה הבאה, כך שהסכום שייחסך בתשלום המס יהיה משמעותי יותר, ובזכות השארתה בתוקף של האופציה לבחור הן יוכלו להמשיך ליהנות ממקסום ההטבה.

טבלת נקודות הזיכוי החדשה

שינוי נקודות הזיכוי במסגרת תוכנית נטו משפחה רלוונטי הן לגברים והן לנשים. לאמהות לילדים בני עד שנה התווספה נקודת זיכוי וכעת יש להן 1.5 נקודות זכות במקום חצי נקודה (כשכאמור ניתן להעביר את הנקודה הנוספת לשנה הבאה, אם האישה עבדה בהיקף חלקי לאחר הלידה). לאמהות לילדים בני שנה עד חמש התווספה חצי נקודה, וכעת יש להם 2.5 נקודות זיכוי במקום שתי נקודות.

אצל אבות השינוי המשמעותי של נטו משפחה הוא כשמדובר על ילדים בני 3-5: עד לכניסת התוכנית לתוקף אבות לילדים בני 3 קיבלו נקודת זכות אחת במס הכנסה, וכעת יש להם 2.5 נקודות זיכוי, ואילו אבות לילדים בני 4 או 5 שעד עתה לא נהנו בכלל מנקודות זיכוי על כך מקבלים הודות לתוכנית 2.5 נקודות זיכוי. גם גברים שלהם ילדים קטנים יותר זוכים לתוספת לנטו – בשנת הלידה הועלה מספר נקודות הזיכוי מאחת ל-1.5, וגם אבות לילדים שהם בני שנה או שנתיים קיבלו תוספת של חצי נקודה – משתי נקודות ל-2.5.

מהי התוספת לנטו?

שוויה של נקודת זיכוי במס הכנסה הוא כ-200 ש"ח, ובשנה – כ-2,500 ש"ח. בהתאם זוג הורים שלהם ילד בן 9 חודשים ועוד ילד בן 5 ירוויחו עוד כ-11,000 ש"ח בשנה בזכות התוספת של 4.5 נקודות זיכוי (2.5 לאבא עבור הילד הגדול, חצי נקודה לאבא עבור הילד הקטן, חצי נקודה לאמא עבור הילד הגדול ועוד נקודה לאמא עבור הילד הקטן), סכום משמעותי ללא ספק שיסייע להם לצלוח את פרק הזמן שבו הם מגדלים ילדים קטנים שכאמור מחייבים הוצאות בלתי מבוטלות.

חשוב לציין כי מאחר שמדובר בזיכוי ממס הכנסה, ההטבה מוענקת למי שמגיע לרמות שכר שכרוכות בתשלום מס. כך למשל אם ההכנסה המשותפת של ההורים היא 8,000 ש"ח, הם כלל לא נדרשים לשלם מס הכנסה ועל כן לנקודות הזיכוי אין משמעות עבורם. יחד עם זאת ישתפר מצבם הכלכלי הכללי בזכות מרכיבים אחרים של תוכנית נטו משפחה כגון סבסוד הצהרונים ומס ההכנסה השלילי.

תוכנית נטו משפחה היא אחת היוזמות החשובות של משרד האוצר בראשותו של משה כחלון במאבק להורדת יוקר המחיה ושיפור המצב הכלכלי של מעמד הביניים בישראל.

איקון פייסבוק איקון טוויטר איקון גוגל פלוס לשתף: