איקון תפריט
איקון פייסבוק

הדגשים העיקריים של מחיר למשתכן בפריפריה

העלייה המתמשכת במחירי הדיור, שהחלה כבר לפני למעלה מעשור, מציבה קושי ניכר בפני דור שלם להגיע לבית משלו. על-מנת להקל על אזרחי ישראל יזם שר האוצר משה כחלון, ביחד עם אנשי המקצוע במשרד, את הרחבתה המשמעותית של תוכנית מחיר למשתכן, כך שעשרות אלפי זכאים לדירות יוכלו לרכוש דירה במקום אטרקטיבי מבחינתם ובמחיר משתלם במיוחד. למי שקונה דירה באזורי העדיפות הלאומית, כלומר בפריפריה, ניתנת הטבה משמעותית נוספת בגובה עשרות אלפי שקלים, כך שקל אפילו עוד יותר לממש את החלום אודות דירה משלכם.

מהו גובה ההטבה לזכאים באזורי הפריפריה?

תכנית מחיר למשתכן

בנובמבר 2017 הודיע משרד האוצר כי ניתן יהיה להשתמש במענק הניתן עבור רכישת דירה באזורי עדיפות לאומית, כפי שהם מוגדרים בחוק, כחלק מההון העצמי הנדרש על-מנת לממש זכאות להשתתפות בהגרלות של תוכנית "מחיר למשתכן".

כדאי להדגיש כי בכל אזורי הארץ ההון העצמי הנדרש כדי להשתתף בתוכנית שמציעה דירות חדשות בהנחה של מאות אלפי שקלים ביחס למחיר השוק הוא 100,000 ש"ח בלבד – רף מינימלי שמאפשר לשכבת אוכלוסייה רחבה מאוד ליהנות מיתרונות התוכנית שקידם משה כחלון. בזכות האפשרות להשתמש במענק אזורי העדיפות הלאומית, בפריפריה ההון העצמי נמוך אף יותר ועומד על בסך הכל 60,000 ש"ח – הטבה משמעותית ללא ספק.

רשימת הישובים שבהם ניתנת הטבה זו: אילת, אופקים, אשקלון, בית שאן, דימונה, דיר חנא, חצור הגלילית, חריש, טבריה, ירוחם, כפר מנדא, מג'ד אל כרום, מגדל העמק, מעלות תרשיחא, מצפה רמון, נהריה, נחף, נצרת, נצרת עילית, נתיבות, עפולה, ערד, סח'נין, פורדיס, צפת, קרית ארבע, קרית שמונה, רכסים, שלומי ושדרות. במרבית הישובים גובה המענק הוא 60,000 ש"ח ובאחרים – 40,000 ש"ח (אשקלון, אילת, חריש, נהריה, עפולה, פורדיס, רכסים ושלומי הם הישובים שבהם מקבלים 40,000 ש"ח ובכל השאר – 60,000 ש"ח).

כניסתו לתוקף של צעד זה התאפשרה לאחר פנייתו של שר האוצר, משה כחלון, לד"ר חדווה בר, המפקחת על הבנקים ומי שקובעת את ההנחיות לבנקים השונים בנוגע למימון רכישת דירות. לאחר פניית השר כחלון ולנוכח הנתונים של מטה הדיור בראשות אביגדור יצחקי, התאימה בר את דרישות הפיקוח על הבנקים למצב הייחודי השורר בפריפריה, וקבעה כי ניתן יהיה להכיר באותו מענק מיוחד כחלק מההון העצמי הדרוש לשם קניית דירה וזאת מבלי להפוך את תיק האשראי למסוכן יותר.

איפה מציעה תוכנית מחיר למשתכן דירות?

ההטבה הנ"ל שהתווספה לכל ההטבות של תוכנית מחיר למשתכן רלוונטית בחלק גדול מהמקרים, ועבור זכאים רבים. באופן כללי מדובר בתוכנית שלא "רק" ממתנת את עליות המחירים בשוק הנדל"ן ומציעה לציבור רחב דירות חדשות ברמה גבוהה במחיר סביר, אלא גם מחזקת את הפריפריה. בין הישובים בהם נבנות שכונות חדשות וכאמור איכותיות – שמטבען ימשכו אוכלוסייה חזקה ויחזקו באופן כללי את האזור – ניתן לציין את בית שמש, באר יעקב, קרית ביאליק, מודיעין, מעלה אדומים, נהריה, אילת, צפת, דימונה, מעלות תרשיחא, נצרת, כפר מנדא, נחף ועוד מקומות רבים בצפון הארץ, בדרומה (וגם במרכז הארץ בישובים שמהווים פריפריה גם אם לא בהיבט הגאוגרפי), הן במגזר היהודי והן במגזר הערבי.

כמו כן כדאי לציין כי בחלק מהישובים ישנם מסלולי הגרלה מיוחדים לבני המקום שרוצים להישאר בו ולפתח אותו, כשהסיכוי לזכות בהגרלה ובדירה בהנחה של כרבע מיליון ש"ח גבוה במיוחד: כך למשל בבית שאן הוצעו לבני ובנות המקום 57 דירות ונרשמו להגרלה 62 זוגות, ואילו בדימונה התחרו על 16 דירות 32 זוגות.

איקון פייסבוק איקון טוויטר איקון גוגל פלוס לשתף: