איקון תפריט
איקון פייסבוק

משה כחלון והרפורמה בחברת החשמל

אחת המטרות שחרתה מפלגת כולנו על דגלה היא הגברת רמת התחרות במשק הישראלי, שכידוע סובל מריכוזיות יתר שבאה לידי ביטוי במחירים הגבוהים שנאלץ הציבור הרחב לשלם עבור מוצרים רבים מאוד. ההתחייבות להוריד את יוקר המחיה הייתה גם אחת הסיבות להצלחה המרשימה של המפלגה בבחירות ב-2015 ועל-מנת למלא את ההבטחות לבוחרים, ובעצם לכולנו, משקיע משה כחלון – מי שכבר הצליח לכונן רפורמה בשוק הסלולר – מאמצים רבים במספר אפיקים. אחד האפיקים הוא הרפורמה בחברת החשמל.

מדוע הרפורמה בחברת החשמל כה חשובה?

שוק החשמל בישראל הינו שוק מונופוליסטי במהותו. אם בעבר גודל השוק היווה אילוץ שכן לא הייתה כדאיות כלכלית בקיום יותר מחברת חשמל אחת, הרי שבמאה ה-21, וכשהמדינה מתפתחת בקצב מואץ ואיתה הביקושים לחשמל, אין שום הצדקה למונופול בתחום מהותי זה. כל מונופול מטבעו מספק רמת שירות נמוכה ביחס לשוק שיש בו תחרות אמיתית ובנוסף גובה מחירים גבוהים יתר על המידה מהלקוחות – כשבמקרה של שוק החשמל הלקוחות הם כולנו, הן ישירות דרך חשבונות החשמל שמגיעים אלינו והן דרך המוצרים שבמחיר שלהם מגולמת גם עלות החשמל הנדרשת לייצורם, להחזקת החנויות וכו'.

הניסיונות לבצע רפורמה בשוק החשמל

ההבנה כי נדרשת רפורמה מקיפה בשוק החשמל ובפרט פתיחתו לתחרות אמיתית אינה חדשה – כבר מאז 1996 נעשים ניסיונות שונים לחולל את השינוי הנדרש והמתבקש, שכאמור ישפר את רמת החיים של כל אזרחי המדינה. מצד שני חברת חשמל היא גוף רב עוצמה, ועל כן גם כעבור 20 שנות ניסיונות עדיין השוק הוא מונופוליסטי. יחד עם זאת הצליח משה כחלון לגבש חזית אחידה עם רשות ההגבלים העסקיים, משרד האנרגיה וההסתדרות, כך שסיכוייה של הרפורמה להפוך מחזון למציאות – גבוהים.

מה כוללת הרפורמה המוצעת בשוק החשמל?

המהלך שמובילים משה כחלון, יובל שטייניץ ואבי ניסנקורן כולל מכירה של 5 תחנות לסקטור הפרטי וכן החלטה כי כל תחנה חדשה לייצור חשמל תיבנה אך ורק על-ידי גופים פרטיים. בדרך זו חברת החשמל תייצר כ-40% מכלל החשמל הנדרש בישראל, בשלב ראשון, ובהמשך הדרך ירד חלקה לכ-30%. מבחינת אספקת חשמל ירד החלק של החברה הקיימת מ-99% לכ-60%. מספר עובדי חברת החשמל יפחת מקרוב ל-9,000 לפחות מ-6,500, כשעיקר הירידה היא הודות לפרישה טבעית של עובדים ותיקים. עובדים חדשים ייקלטו בחברה בתנאים שיאפשרו לחברה להיות תחרותית יותר ויעילה יותר.

מימוש הרפורמה יימשך כ-8 שנים, והתוצאה תהיה תחרות אמיתית בשוק ואיתה ירידת מחירים בלתי מבוטלת גם לצרכן הפרטי וגם לסקטור העסקי. בנוסף הציפייה של משה כחלון היא שרשת החשמל הארצית תשתדרג משמעותית, כך שגם במצבי מזג אוויר קשים לא תהיינה הפסקות חשמל נרחבות וממושכות, ושבאופן כללי הציבור הרחב יזכה לשירות איכותי יותר. כמו כן מונעת התוכנית המאוזנת מצב שבו ישנה הישענות יתר על המגזר הפרטי.

ההסכמות בין נתניהו לבין כחלון

מרכיב חשוב אחר בהצלחת המהלך להוצאתה לפועל של הרפורמה המתוכננת בשוק החשמל הוא ההבנות שהושגו בין משה כחלון לבין ראש הממשלה בנימין נתניהו. על פי ההבנות, תוותר המדינה על העתירה שהוגשה לבג"צ במטרה להגביל את זכות השביתה של ועדי עובדים גדולים בארץ כנגד הרפורמות הממשלתיות, וזאת אם יושלמו המהלכים להוצאתה לפועל של הרפומה, אשר כוללים גם הסכמים חדשים בנוגע לאפשרויות השביתה של עובדי חברת החשמל. בהקשר זה כדאי לציין כי בית הדין הארצי התיר לעובדי חברת החשמל לשבות גם ללא הגבלת זמן, ועל רקע זה הוגשה העתירה לבג"צ וכן הוצאו המהלכים להשלמת הרפורמה כך שכולם ייצאו נשכרים – גם עובדי חברת החשמל וגם הציבור הרחב שייהנה מחשמל במחיר מוזל.

איקון פייסבוק איקון טוויטר איקון גוגל פלוס לשתף: